Prejsť na obsah

Slovenskí študenti zožali úspech s projektom internetového prehliadača pre nevidiacich

Internetový prehliadač pre nevidiacich Webable z dielne slovenských študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU postúpil do celoeurópskeho kola súťaže Imagine Cup, organizovanej spoločnosťou Microsoft. Cieľom Webable je uľahčiť zrakovo postihnutým ľuďom vyhľadávať informácie na internete.

fiit tim webable

V súčasnosti žije na svete približne 253 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím. Napriek tomu, že žijeme v ére internetu a nových technológií, pre týchto ľudí je často obyčajné surfovanie po internete veľkou výzvou. Narážajú najmä na sťažené navigovanie na webových stránkach, ktoré navštívia prvý raz, či celkové neprispôsobenie stránky pre ľudí so zrakovým obmedzením. Najmä pre tých, ktorí nie sú zvyknutí na prácu s počítačom v bežnom živote, to môže byť neprekonateľná prekážka.

Tím študentov Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, v zložení Dávid Majerčák, Andrej Slaninka, Martin Žák (pod vedením Jakuba Šimka), preto prišiel s riešením, ktoré by tieto nedostatky odstránilo. Svoj projekt nazvali príznačne Webable – webový prehliadač pre zrakovo postihnutých. Spočíva vo vytvorení inteligentného asistenta pre surfovanie a automatizovanej analýze a editácii zdrojových kódov stránok, ktorá by upravila elementy, ktoré nespĺňajú súčasné štandardy, spoločne s vytvorením nielen mapy webu, ale aj mapy obsahu, ktorá usporiada obsah do logických celkov.

„Na projekte pracujeme v rámci našich bakalárskych prác na Fakulte informatiky a informačných technológií a aj keď tvoríme jeden tím, každý z nás pracuje na vlastnej unikátnej časti projektu. Naším cieľom je vytvoriť produkt, ktorý bude ľuďom uľahčovať život,“ priblížil Dávid Majerčák, jeden z autorov projektu.

Okrem víťazstva v česko-slovenskom kole Imagine Cup 2018, najväčšej celosvetovej súťaže pre mladých inovatívnych vývojárov, ktorú organizuje Microsoft už od roku 2002 a za posledných 16 rokov dostala na trh mnoho zaujímavých produktov, zaznamenal projekt úspech aj v súťaži Big Idea Challenge, kde sa dostal medzi TOP 50 z celého sveta,,Poslaním súťaží Imagine Cup a Big Idea Challenge je inšpirovať mladých ľudí, aby pomocou technológií nachádzali kreatívne a odvážne riešenia súčasných spoločenských problémov,“ hovorí Lenka Čábelová, PR manažérka spoločnosti Microsoft.

„Postup do CEE kola súťaže Imagine Cup nás potešil. Naším najbližším cieľom je totiž vydať aplikáciu, ku ktorej bude mať prístup širšia verejnosť a práve Imagine Cup by mohol byť pre nás odrazový mostík k úspešnému preneseniu študentského nápadu do bežnej reality ľudí, ktorým má pomôcť. Aj takto chceme ďalej zbierať spätnú väzbu od najväčších odborníkov v IT, aby sme dokázali nevidiacim ľuďom čo najviac uľahčiť život,“ dodáva Dávid Majerčák.

Štyri najlepšie tímy z Celoeurópske online finále (CEE Regional Online Final) Imagine Cupu, ktoré sa uskutočnilo 29. mája 2018, postúpili do celosvetového finále (WorldWide Final), kde budú súťažiť o sumu 100 tisíc dolárov. Pred štyrmi rokmi sa tešil z postupu do celosvetového finále aj tím študentov FIIT STU v Bratislave svojim projektom Speekle, v ktorom hravou formou motivovali deti k logopedickým cvičeniam pomocou mobilných hier.

(Spracované z oficiálna tlačovej správy spoločnosti Microsoft)