Vyvíjame nové metódy čistenia odpadových vôd

Začína obdobie chorôb, kedy sa mnohí nevyhneme antibiotikám. Vedci varujú  – treba ich užívať rozumne. Cez odpadové vody sa totiž zvyšky liekov dostávajú do životného prostredia. Odborníci na STU hľadajú metódy, ako zvyšky liekov, drog, vírusy a baktérie rezistentné voči antibiotikám z vôd odstrániť. V hre sú chemické formy čistenia, použitie nanodiamantových vrstiev, železanov, fotoaktívnych práškov, ale aj biologické formy ako využitie vodných rastlín. Niektoré postupy budú chrániť patenty.

Tím z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity sleduje zloženie odpadových vôd na vstupe aj na výstupe z čistiarne už v desiatkach slovenských miest a ôsmych nemocniciach. Sleduje prítomnosť viac ako 30 typov drog a 120 typov liečiv a prítomnosť baktérií rezistentných na antibiotiká.

Viac o výskume.

Výskumný tím získal ocenenie Vedec roka STU 2016.

Ďalšie videá STU na youtube.