Early Stage Researcher / PhD Student Position TOMOCON ESR09 - Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, TU v Liberci

Pracovná pozícia (názov) Early Stage Researcher / PhD Student Position TOMOCON ESR09

•Distinct university graduation in engineering (preferably but not limited to control or electrical engineering), applied mathematics or natural science
•Profound knowledge of systems and control theory and image data processing
• Sound expertise in mathematical optimization and mathematical modelling
•Programming skills
•Strong interest in interdisciplinary scientific work
• Good proficiency in English language

Full-time contract for 36 months, Interesting research project:"Control systems based a multi-parametric data and exemplary application to continuous casting control" This research will be conducted within the framework of European Innovative Training Network Smart Tomographic Sensors for Advanced Industrial Process Control (TOMOCON).
Gross salary per month: 2606 EUR, Mobility allowance per month: 600 EUR, Family allowance per month (if eligible): 500 EUR

Predpokladaný nástup 01.03.2018
Úvazok 40 hours per week
Lehota pre prihlásenie 25.10.2017

Detailed desription of the project, eligibility criteria etc. can be found in the attached pdf document.
Applications and questions regarding this position are to be sent to jaroslav.hlava@tul.cz

tomocon-esroffer-esr09-ulib.pdf tomocon-esroffer-esr09-ulib.pdf (286,94 kB)

Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, TU v Liberci
Studentská 2
46117 Liberec

Tel.: +420485353686
Mail: jaroslav.hlava@tul.cz
Web: http://www.fm.tul.cz/

Fakulta vznikla v roce 1995 s cílem zastřešit obory kombinující technické disciplíny (elektroniku, řízení, měření) s informatikou a přírodními vědami (matematické modelování), nově však fakulta zajišťuje i špičkové technologické obory z oblasti nanotechnologií (Nanomateriály a Nanotechnologie).

V současnosti poskytuje vzdělání na všech vysokoškolských úrovních – od bakalářského až po doktorské – a fakulta má akreditována práva konat habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem v oborech Technická kybernetika a Aplikované vědy v inženýrství. Vedle výuky se fakulta výrazně angažuje v oblasti vědy a výzkumu.