NOC ARCHITEKTÚRY 2018 winter edition

Štvrtok, 15. február 2018 - Štvrtok, 15. február 2018

Noc architektúry je multižánrová platforma poskytujúca náhľad do centra diania na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Predstavuje večernú udalosť, kedy sa celý objekt fakulty zmení na krajinu plnú vystavených ateliérových prác študentov a to s hlavným cieľom - ukázať odbornej a širokej verejnosti výsledky tvorby širokého spektra projektov vytvorených na pôde fakulty architektúry za posledný semester.
To, ako sa najmladšia generácia architektov popasovala so zadaniami vyhodnotí porota v pokračovaní študentskej ceny CHEDDAR, kde budú hodnotené všetky vystavené semestrálne práce. Najlepšie projekty v kategóriách - architektúra, urbanizmus a dizajn vyhodnotí nezávislá porota zložená z odborníkov z praxe.

Výstavu a oceňovanie všetkých študentských prác na Noci architektúry môžeme ponímať ako jednu veľkú architektonickú kompetíciu, preto sa zimná Noc Architektúry bude niesť v duchu diskusie o architektonických súťažiach, ktoré sú v súčasnosti jednou z najpreberanejších tém tejto oblasti. Architektonické súťaže vznikajú v rôznorodých podobách. Či už z hľadiska rozsahu, vyzývateľa, alebo vyzvanej skupiny, súťaže tvoria nepostrádateľnú súčasť formovania verejného povedomia o architektúre v širokom spektre verejnosti.

Výstavu študentských prác bude dopĺňať bohatý sprievodný program. Úspešnú interpretačnú knižnú publikáciu Vladimír Dedeček odprezentuje a pokrstí autorka knihy Monika Mitášová. Vo formáte 15Minútovky sa dozvieme viac o inšpiratívnych projektoch a iniciatívach, ktoré sa zaoberajú témou architektonických súťaží. Predstaví sa napríklad česká platforma Superstudio contest, ktorá organizuje netradičnú - 24hodinovú formu súťaženia, architekt Peter Lényi z ateliéru 2021, ktorý porozpráva o skúsenostiach a aktívnej iniciatíve v organizovaní verejných súťaží, CAMP (centrum architektúry a mestského plánovania) predstaví vznik a fungovanie novej platformy, ktorej primárnym cieľom je prehĺbiť verejnú diskusiu o rozvoji Prahy, alebo spoločnosť Penta Real Estate, ktorej predstavitelia prezradia prístup k architektonickým súťažiam vo sfére developmentu. Súčasťou programu bude aj diskusia iniciatívy pre lepšiu Bratislavu Plán B od architekta a aktivistu Matúša Valla, platforma o designe Pechtle - Mechtle, vernisáž výstavy výsledkov workshopu 1:1 od WO|V|EN, alebo aj výstava projektov Hyperloop v kotolni.

Hlavným bodom programu Noci Architektúry bude prednáška dánskeho architektonického ateliéru COBE. Zastupovať ho bude Thomas Krarup - partner a šéf projektovej časti Kodanskej pobočky.

Ateliér COBE je progresívna a súčasná komunita architektov, ktorá sa zameriava na architektúru a dizajn od budov, cez verejný priestor až po rozsiahle urbanistické plánovanie.  Architektúra, ktorú tvoria sa v rozličných mierkach snaží o čo najlepšie pochopenie kontextu práve skrz sociálnu interakciu. Týmto prístupom ateliér dosiahol úspechy skrz viaceré víťazné a oceňované projekty na národnej aj medzinárodnej úrovni.

A ako už býva tradíciou - Noc býva pre architektov nekonečná, preto bude na fakulte sprevádzaná hudobným programom mladej dvojice Jalovec a Čičman, ktorý sa neskôr presunie na afterpárty do centra starého mesta v priestoroch Fuga x Bukowski a to v zastúpení "DJ´s battle" formátu Clash of architects v zostave VSA vs. gutgut, atmosféru následovne umocnia Emonoizboyz, DJ Bobsan a Billy Barman & Talkshow DJ set.

Noc Architektúry organizuje tím Archtung s podporou Fakulty architektúry STU v Bratislave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt finančne podporila spoločnosť Penta Real Estate, Mediálnymi partnermi podujatia sú portál Archinfo.sk, časopis Atrium, stránka BratislavaYIMBY, časopis ERA21 a Rádio_FM.