Sme obklopení elektronikou

V poslednom čísle univerzitného časopisu Spektrum si môžete prečítať i rozhovor s profesorom Danielom Donovalom.

"V súčasnosti si nevieme predstaviť život bez toho, aby sme boli obklopení elektronikou. Či je to v domácnosti a ide o bielu techniku, telefón, alebo je to spotrebná elektronika, výpočtová či automobilová elektronika... všade sa aplikuje moderná elektronika. Dá sa povedať, že sa transformovala do mikroelektroniky a v súčasnosti do nanoelektroniky," hovorí profesor Daniel Donoval, riaditeľ Ústavu elektroniky a fotoniky Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Profesor Donoval je Osobnosťou vedy 2016, ocenenie získal za mimoriadnu aktivitu a úspešnosť v získavaní a riešení medzinárodných výskumných projektov.

"Úspešnosť nášho ústavu vyplýva jednak zo skúseností, jednak z veľmi kvalitného tímu kolegov, okrem toho sme dobre vybavení, čo sa týka prístrojovej techniky - nie veľmi rozdielne od zahraničných laboratórií. Úspešní sme vďaka dlhodobému budovaniu pracoviska ako vedeckovýskumnej školy, vďaka vedomostiam a entuziazmu pracovníkov. Zvolili sme veľmi dobrú orientáciu na vybranú problematiku výskumu - na výkonovú elektroniku, lekársku diagnostiku, senzoriku a organickú elektroniku," vysvetľuje v rozhovore.