Portál absolventov STU v Bratislave
Jún 2013
facebook STU youtube STU twitter STU
STU VYVÍJA UNIKÁTNE TECHNOLÓGIE NA REGENERÁCIU POUŽITÝCH OLEJOV A KVAPALNÝCH ODPADOV

alexy

Vedci Slovenskej technickej univerzity vyvinuli jedinečnú technológiu na spracovanie motorových olejov. Vďaka technológií netreba olej spaľovať, dá sa regenerovať a opäť použiť. Technológiu už používa komerčná firma na východnom Slovensku.

Motorové oleje sa ešte v 90. rokoch zhodnocovali prakticky výlučne energeticky, teda sa spaľovali. Obrátila sa na nás spoločnosť z východného Slovenska, priniesli nám vzorky motorových olejov a my sme sa začali zaoberať tým, ako oleje opätovne využiť. Požiadavka bola, aby išlo o lacnú technológiu, keďže hovoríme o spracovaní odpadov, a aby sa nová technológia dala využiť aj pri menších objemoch, teda bola rentabilná aj v podmienkach Slovenska" spomína na začiatky výskumu Pavel Timár z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

čítať viac

ZAUJÍMAVOSTI

NA STAVEBNEJ FAKULTE OVERUJÚ ODOLNOSŤ STAVIEB PROTI POVODNIAM

Na Katedre hydrotechniky SvF STU overujú odolnosť stavieb proti povodniam - mostov, vodných elektrární, hrádzi, poldrov, bariér... Vedia tiež zmerať a určiť kapacitu vodných stavieb, či je dostatočná pre povodňový prietok.

čítať viac

ODBORNÍCI ZO STAVEBNEJ FAKULTY STU MERAJÚ DEFORMÁCIE ZEMSKÉHO POVRCHU

Tím M. Mojzeša zastupuje Slovensko v rámci projektu CERGOP. Spúšťa aj projekt Národného centra diagnostikovania deformácie zemského povrchu, v rámci ktorého sa zahusťuje sieť meracích bodov na našom území.

čítať viac
UDIALO SA

CHEMICKÝ JARMOK


Chemický jarmok v rámci Dňa otvorených dverí na FCHPT STU navštívilo tento rok rekordných 360 stredoškolákov. Účastníkov zaujala prednáška „Chémia lásky".

čítať viac

VÍŤAZOM MEDZINÁRODNEJ SÚŤAŽE MLADÝ OBAL 2013 SA STAL ŠTUDENT FAKULTY ARCHITEKTÚRY

Matúš Mitas sa stal víťazom 18. ročníka súťaže. Porotu zaujal obalom na mlieko, ktorého inovatívny uzáver zjednoduší manipuláciu predovšetkým seniorom.

čítať viac
NAPÍSALI/POVEDALI NIELEN O NÁS

VO VESMÍRE CHCEME DRUŽICU

Prvý čisto slovenský satelit vyvíjajú študenti Žilinskej univerzity a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity (SOSA).

čítať viac

MÜSLI SKRÝVA CUKOR, TOPENÉ SYRY ZASE SOĽ

Správny výber potravín môže navyše znížiť riziko rôznych ochorení. Aké potraviny teda jesť? Na čo si dať pri ich výbere pozor?

 

čítať viac
DO VAŠEJ POZORNOSTI

NAVRHNI SVIETIDLO, AKÉ NIK NEVIDEL

Súťaž na ideový návrh nových dizajnov svietidiel a konceptov ovládania svietidiel v budúcnosti, vyhlásená spoločnosťou OMS, s.r.o. v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu.

čítať viac

VÝSTAVA „DESIGN ON AIR"

Práce mladých dizajnérov, študentov a čerstvých absolventov Ústavu dizajnu Fakulty architektúry STU budú súčasťou odletovej haly Letiska M. R. Štefánika počas celého leta.

čítať viac

KNIŽNIČNÝ SYSTÉM MTF STU PO NOVOM

Navštívte nové stránky akademickej knižnice na MTF STU. Stránka uľahčuje orientáciu vo všetkých dostupných zdrojoch, navigácii a pomôckach pri vyhľadávaní potrebných informácií.

čítať viac

EURAXESS SLOVENSKO

EURAXESS Slovensko je súčasťou európskej siete EURAXESS. Sieť podporuje rozvoj kariéry výskumných pracovníkov a uľahčuje ich medzinárodnú , ako aj medzisektorovú mobilitu (akadémia/priemysel).

čítať viac
VŠETKY AKTUALITY Z STU A FAKÚLT
logo STU logo SvF logo SjF logo FEI
logo FCHPT logo FA logo MTF logo FIIT
Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vazovova 5, 812 43 Bratislava 1
Tel.: +421 2 57 29 41 11 | Fax: +421 2 57 29 45 37 | Mail: public@stuba.sk