Prejsť na obsah

Ing. Andrej Kiska

andrej kiska

Prezident Slovenskej republiky, zvolený v druhom kole prezidentských volieb 29.marca 2014. Spoluzakladateľ neziskovej organizácie Dobrý anjel, úspešný podnikateľ a manažér.

V roku 2006 získal ocenenie Manažér roka časopisu Trend a v roku 2011 ocenenie Krištáľové krídlo za filantropiu.

Vyštudoval odbor mikroelektronika na Elektrotechnickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (1986). Po vysokej škole pracoval ako projektant v spoločnosti Naftoprojekt v Poprade. Po roku 1990 založil viacero spoločností, najúspešnejšie z nich Triangel a Quatro v roku 1996. Neskôr podiely v týchto spoločnostiach predal a rozhodol sa venovať charite. Spolu s priateľom založil v roku 2006 neziskovú organizáciu Dobrý anjel. Tá pomáha rodinám s deťmi, ktoré sa vinou závažného, život ohrozujúceho ochorenia dostali do ťažkej finančnej situácie. V roku 2011 spoluzakladal Dobrého anjela v Českej republike.

Nezisková organizácia Dobrý anjel je dnes najúspešnejšou nefiremnou charitou na Slovensku. Ako prezidentovi Slovenskej republiky patria Andrejovi Kiskovi štátne vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy a Pribinov kríž I. triedy.

" Len ak zoberieme život do vlastných rúk, môžeme meniť pomery okolo seba. Pravdaže, niekedy nemusíme hneď poznať riešenia. Ale vždy je našou povinnosťou pýtať sa, čo môžeme urobiť viac."