Prejsť na obsah

Ing. arch. Martin Kusý

martin kusyPatrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov súčasnej slovenskej architektúry. Je absolventom Fakulty architektúry Slovenskej vysokej školy technickej (dnešná STU). Tvorí významnú autorskú dvojicu s P. Paňákom, spoločne stoja za viacerými zásadnými stavbami súčasnosti. M. Kusý a P. Paňák spolu s architektom P. Bauerom zvíťazili v architektonickej súťaži na novostavbu Slovenského národného divadla. Dvojica Kusý a Paňák vyhrala tiež súťaž na návrh centrály Národnej banky Slovenska v Bratislave, ktorá je dnes jednou z dominánt mesta. Architekti sú autormi objektov Vodného diela Gabčíkovo a projektov, ktoré menia tvár Bratislavy - Zóna Pribinova, prebudovanie Predstaničného  priestoru, obnova Slovenskej národnej galérie ... Podpísali sa aj pod aj viacero obytných a polyfunkčných domov či hotelov - Manhattan v Bratislave, polyfunkčný dom na Konventnej ulici, Veľvyslanectvo SR v Berlíne, návrh hotela pri pamätníku SNP v Banskej Bystrici...

Spoločné projekty získali viacero ocenení  - cenu Stavba roka 2012 za Národnú banku Slovenska, Cenu Arch 2010 za budovu Manhattan a Cenu  Arch 2009 za obnovu Vodnej veže v Bratislave -  sídla Ateliéru BKPŠ, Krištáľové krídlo 2008.

M. Kusý ani po ukončení štúdia neprerušil kontakt s Fakultou architektúry STU, je členom  štátnicových komisii, oponentom diplomových prác a pôsobí na fakulte ako hosťujúci profesor. V Ateliéri BKPŠ organizuje stáže pre študentov.

"Svet staviteľských pravidiel je pevný a daný- svet architektonického myslenia je otvorený a tvorivý."