prof. Ing. akad. arch. Alena Šramková

alena sramkovaŠpičková česká architektka označovaná za prvú dámu českej architektúry. Narodila sa v Prahe, ale mladosť strávila na Slovensku, kde absolvovala aj štúdium na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Študovala tiež na Akadémií výtvarných umení v Prahe. Je autorkou a spoluautorkou významných stavieb, predovšetkým slávnej budovy ČKD v Prahe na Můstku či odbavovacej haly Hlavního nádraží. Medzi ďalšie práce patrí Kultúrne centrum Lužiny (s Ladislavem Lábusem), Hypobanka na Náměstí Republiky, lávka v  Holešovicích, dom s opatrovateľskou službou v Horažďovicích, Tyršův most v  Přerově, sladovňa v Olomouci či budova Fakulty architektúry ČVUT v Dejvicích. Podpísala sa tiež pod návrhy viacerých hotelov či reštaurácii v Čechách. Jej domy sú postavené na jednoduchosti a striedmosti, ale hovorí z nich pravdivosť a pokora.

V roku 1992 založila ateliér Šrámková architekti. Okrem práce v ateliéri vyučuje na Českom vysokom učení technickom v Prahe.

A. Šramková bola prvou predsedníčkou Obce architektov po roku 1989; v roku 1994 získala Cenu osobnosti českej architektúry. V roku 2007 získala medailu Za zásluhy a Poctu Českej komory architektov.  V roku 2010 si prevzala aj cenu českého ministerstva kultúry za prínos v oblasti architektúry.

Dom má voči človeku svoje povinnosti, nesmie človeka šokovať, ani by ho nemal oslňovať, musí byť poctivý, pravdivý, obyčajný ale dostatočne silný, aby človeka naučil sile obyčajnosti."