Prejsť na obsah

Buďte na seba hrdí, že študujete ťažkú školu

Pán Slezák, začnime vaším štúdiom u nás, teda na vtedajšej SVŠT. Ako ste sa dostali k chemickému potravinárstvu, čo vás na ňom zaujalo?

Teraz ste zabehli dosť ďaleko do časov, v ktorých to ešte nebolo až tak o výbere (smiech). Ale konkrétne: na strojarinu som sa dostal po normálnych prijímačkách, počas prvých dvoch rokov sme na nej študovali prakticky všetci všetko, až postupne sa to delilo. Ocitol som sa na Katedre chemických a potravinárskych technológií, na ktorej som aj úspešne doštudoval. V podstate som však až na konci štvrtého ročníka začal vnímať, že môj odbor je veľmi dobrý najmä vzhľadom na jeho prierezovosť, najmä v kontexte s mojím predchádzajúcim vzdelaním. Predtým som chodil na strednú elektrotechnickú školu so zameraním na silnoprúd, a v kombinácii s následnou strojarinou so zameraním na chemické a potravinárske stroje som získal naozaj širokospektrálne vzdelanie.

slezak rozhovor spektrum

Ako ste v tom čase vnímali svojich učiteľov?

Ako veľké osobnosti, nakoľko vedeli omnoho viac, ako ja. Po celý život sa venovali svojim odborom, boli v nich takpovediac za hviezdy, a pre mňa bolo motiváciou vedieť aspoň zlomok z toho, čo oni. A nemyslím v duchu nabifľovať sa a spraviť skúšku, ale snažiť sa veciam aj porozumieť.

Čo vás bavilo viac? Laboratórium, alebo knihy?

Laboratórium. Som skôr praktický človek.

Pozrime sa teraz na priebeh vášho profesionálneho života po súčasnú pozíciu generálneho riaditeľa Siemensu. Ešte predtým ste prešli viacerými zaradeniami aj spoločnosťami. Viete špecifikovať, čo podstatné vám dali?

Všetky mali jedno spoločné  - aj keď šlo o technické pozície, vždy tu bola prítomná práca s ľuďmi. Nemusím zrejme hovoriť, že ide o najnáročnejšiu stránku každého povolania; veľmi teda oceňujem, že som na spomínaných miestach mohol tieto skúsenosti získať.

A čoho konkrétne sa držíte, aby sa vám s ľuďmi nielen dobre pracovalo, ale aj vychádzalo?

Na túto tematiku sa napísalo množstvo kníh, ktoré by vám zrejme odpovedali lepšie; moja skúsenosť však je, že sa v prvom rade musíte naučiť počúvať. Veľakrát sa vám stane, že prídete na to, že ich názory sú lepšie ako vaše, a takisto sa musíte naučiť zohľadňovať a využiť ich kreativitu a osobné danosti. Nehovorím, že mi to šlo ihneď, tiež som mal zo začiatku svoje ego a myslel som si, že môj názor je najlepší (úsmev). Toto je však kľúčové – naučiť sa počúvať.

Poďme k Siemensu. Ako ste sa doň dostali?

Mal som aktívny životopis v rôznych personálnych agentúrach; súbežne ma oslovila jedna z nich, a zároveň aj pán, ktorý tu bol v tom čase šéfom divízie automatizačnej techniky. Obaja ma kontaktovali prakticky naraz, dokonca neviem, či aj nie v ten istý deň, s úmyslom ponúknuť mi pozíciu akvizítora. Pohovor dopadol dobre, prijali ma a po necelých dvoch rokoch ma vtedajší generálny riaditeľ oslovil s tým, že sa tvorí nové miesto druhého konateľa a technického riaditeľa. Bol som v koncerne relatívne mladý, vzal som to však ako výzvu a ponuku som prijal. Neoľutoval som to dodnes.

Pokračovanie rozhovoru na webe časopisu Spektrum STU.