Prejsť na obsah

Dizajnéri z FA zaujali na výstave v Berlíne

Na prebiehajúcom 12. Medzinárodnom festivale dizajnu DMY v Berlíne (28. máj -1. jún 2014) získali študenti a absolventi z FA STU a ich projekt Flowers for Slovakia ocenenie pre najzaujímavejších vystavovateľov „DMY Award 2014".

Festival predstavuje aktuálne práce a prototypy od etablovaných dizajnérov, ale aj od mladých talentov z oblasti architektúry, dizajnu nábytku a výrobkov až po komunikačný dizajn.

Tento rok porota spomedzi viac ako 150 vystavovateľov (medzi nimi zhruba 500 medzinárodných a národných dizajnérov, štúdií a 15 univerzít) vybrala 10 najlepších, ktorých ocenila cenou „DMY Award 2014",  Občianske združenie študentov a absolventov FA STU   - Flowers for Slovakia (F4SK) získalo v kategórii vystavovateľov čestné uznanie, keďže medzi „Exhibitors" podľa poroty vynikalo.

Občianske združenie Flowers for Slovakia založila trojica úspešných dizajnérov (Lars Kemper, Peter Olah, Michala Lipková) s cieľom podporiť praktické vzdelávanie výnimočných študentov dizajnu. Projekt prebieha pod záštitou dekanky FA STU doc. Ing. arch. Ľubice Vitkovej, PhD. a pod patronátom vedúceho Katedry výtvarných disciplín FA STU doc. akad. soch. Milana Lukáča.

Občianske združenie pre vybraných študentov v spolupráci s partnermi z praxe organizuje praktické workshopy. Vysledky posledného workshopu Lost & Found predstavili práve v Berlíne. Na projekte  spolupracovali so známou švajčiarskou nábytkárskou firmou Vitra. Základnou líniou tvorivého procesu študentov bolo prepájanie tradičných typov slovenského ľudového nábytku s nezameniteľnou estetikou produktov Vitra, pričom autori intenzívne hľadali a nachádzali nové funkcie pre historické objekty.

"Tento rok sme v rámci spolupráce s firmou Vitra pracovali s tradičným slovenským nábytkom. Snažili sme sa ho analyzovať, pochopiť jeho funkciu a vytvoriť nanovo. Zabudnutým kusom nábytku sme so študentmi hľadali novú funkciu. Myslím, že dizajnéri by sa mali snažiť tvoriť produkty, ktoré majú dlhodobú životnosť. Nielen materiálovú, funkčnú, ale aj dizajnovú, aby dizajn bol dlhodobo atraktívny," povedal Peter Olah, jeden zo zakladateľov OZ Flowers for Slovakia, absolvent FA STU.

Kolekciu  mohli Bratislavčania vidieť počas Bratislava Design Week.

Informácie o projekte aj vo videu.

maria_pospisilova

Hide & Seek - Mária Pospíšilová

maria_pospisilova

Funny Runny - Mária Pospíšilová