Jakub Perička z MTF STU absolútnym víťazom Slovak University Startup Cup 2023

Jakub Perička, líder študentského startupu DAITABLE a doktorand na Materiálovotechnologickej fakulte STU so sídlom v Trnave sa stal absolútnym víťazom Slovak University Startup Cup 2023. Znamená to, že bude reprezentovať Slovensko na celosvetovom finále študentských startupov, ktoré bude v septembri v Kodani.

Jakub Perička

Startup DAITABLE na čele s Jakubom Peričkom, doktorandom na Materiálovotechnologickej fakulte STU, sa primárne venuje monitorovaniu elektrickej energie v priemyselných podnikoch. Systém založený na ich hardvérovom riešení zbiera dáta o spotrebe v rámci výrobného podniku. Na základe týchto a ďalších dát ponúkajú predikciu spotreby energie v budúcnosti, prediktívnu diagnostiku zariadení a upozornenia na lokálne maximá, prípadne riziko prekročenia limitov. Všetky tieto dáta sú zákazníkovi prístupné cez webovú vizualizáciu. Funkcionalitou ich systému je aj prediktívna diagnostika strojov, čo zákazníkom šetrí straty na neplánovaných odstávkach. Startup je súčasťou Univerzitného technologického inkubátora STU v Bratislave.

Odborná komisia vybrala z prihlásených  študentských startupov z celého Slovenska piatich víťazov. Všetci absolvovali prezentáciu svojho podnikateľského príbehu s dôrazom na udržateľnosť svojho podnikania ako aj na podnikateľské plány do budúcnosti. Na základe prezentácií a diskusie s komisiou odborná porota vybrala držiteľov špeciálnych cien ako aj absolútneho víťaza súťaže.

Cieľom projektu  „Slovak University Startup Cup 2023“ je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov VŠ, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácií ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania. Záštitu nad podujatím prevzalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt  organizovali aj v iných krajinách ako súčasť University Startup World Cup 2023. Na Slovensku ho usporiadala mimovládna organizácia  JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia).