Medaila sv. Gorazda pre profesora Maximiliána Strémyho

Malú medailu svätého Gorazda za prínos v oblasti výchovy a vzdelávania v rámci rozvoja školstva získal vysokoškolský pedagóg, prorektor STU prof. Maximilián Strémy. Na slávnostnom udeľovaní ocenení v piatok 10. marca si ju prevzal z rúk dočasne povereného ministra školstva Jána Horeckého.

medail sv gorazda prof max stremy

Dočasne poverený minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký udelil v piatok večer Veľkú medailu, Malú medailu a Ďakovný list sv. Gorazda pedagógom, ktorí sa pričinili o rozvoj školstva na Slovensku. "Učiteľstvo je investícia svojho života do života mnohých. Vyžaduje si holistický prístup, zapojenie mysle a srdca. Osobitne dnes vás spoločnosť, my všetci, veľmi potrebujeme. Vy ste soľou života v školách a školských zariadeniach, vaše dobré a ochotné ruky, mysle a srdcia formujú naše deti a spoločnú budúcnosť," povedal oceneným pedagógom a symbolicky aj všetkým učiteľom Ján Horecký.

„Čo má fascinuje? Pí, Ludolfovo číslo. V jednej konštante je napísané všetko. Nájdeme v ňom dátum narodenia i úmrtia každého jedného človeka ktorý žil či bude žiť... Je v ňom tak minulosť, súčasnosť i budúcnosť, sú v ňom sny a realita. Všetko, čo chceli ľudia urobiť, i čo sa im podarilo. Preto mám rád to motto: Zmeniť „tak to bolo“ na „tak som to chcel“. A to sa snažíme všetci so žiakmi a študentmi, čo pôsobíme na školách, základných, stredných i univerzitách. To je realita súčasnosti a nádej do budúcnosti,“povedal ocenený profesor Strémy.

Ocenenie pedagogickej práce nesúce meno svätého Gorazda je najvyšším prejavom uznania, aké môže pedagógom udeliť minister školstva, traduje sa od roku 1997. Symbolicky je nazvané po prvom známom učencovi v dejinách nášho národa.