Prejsť na obsah

Memorandum s kórejskou Jeonbuk National University

Slovenská technická univerzita v Bratislave podpísala Memorandum o porozumení s juhokórejskou Jeonbuk National University. Stalo sa tak počas návštevy slovenskej vládnej misie zameranej na robotiku a umelú inteligenciu. STU na nej reprezentuje prorektor pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax Maximilián Strémy a líder Národného centra robotiky František Duchoň z FEI.

stu jeonbuk

Zámerom podpísaného Memoranda je zintenzívniť spoluprácu STU s Jeonbuk National University (JBNU) a tiež s technologicky vysoko vyspelým juhokórejským priemyslom. Súčasťou cesty preto bola aj návšteva významnej spoločnosti Doosan Robotics. V marci 2023 sa očakáva príchod podobnej misie z Južnej Kórey na Slovensko, prorektor Strémy preto tlmočil pozvanie rektora JBNU na návštevu STU.

„Technologické možnosti univerzít v Južnej Kórei a konkrétne JBNU sú trvalo významne podporované vládou, aj preto patria k popredným driverom v oblasti robotiky a umelej inteligencie vo svete.  Memorandum o porozumení otvára pre študentov, učiteľov, výskumníkov STU príležitosť na výmenné pobyty a spoluprácu, v rámci ktorej môžu pracovať s najmodernejšími humanoidmi, robotmi, autonómnymi zariadeniami, dronmi, aplikáciami AI. Takto nadobudnuté vedomosti a skúsenosti môžu ich môžu viesť k významným prácam, projektom ci poznatkom,“ zhodnotil prorektor STU Maximilián Strémy význam Memoranda i kontaktu s juhokórejskými partnermi, ktorý podnietil profesor František Duchoň.

 

Národná univerzita Jeonbuk (JBNU) sa nachádza v historickom meste Jeonju v Kórejskej republike. Ako vlajková loď národnej univerzity pre provinciu Jeollabuk-do ju založil v roku 1947 po oslobodení krajiny provinčný fond v rámci kórejského národného univerzitného systému. JBNU má 17 fakúlt a 14 postgraduálnych škôl, približne 32 000 študentov a 2 400 profesorov na plný a čiastočný úväzok. Jeonbuk National University disponuje vysokokvalitnými vzdelávacími, výskumnými a podpornými kapacitami a spolupracuje s inštitúciami po celom svete.