Milan Lukáč laureátom Krištáľového krídla

Laureátom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2022 v kategórii výtvarné umenie sa stal akademický sochár, maliar a vysokoškolský pedagóg z Fakulty architektúry a dizajnu STU, doc. akad. soch. Milan Lukáč.

milan lukac ocenenei kristalove kridlo

Ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2022 udelili v sobotu 4. marca na slávnostnom večere v priestoroch Slovenského národného divadla v Bratislave slovenským osobnostiam z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry.

V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzal Milan Lukáč – sochár, maliar a vysokoškolský pedagóg, pre ktorého bol rok 2022 mimoriadne významný najmä vďaka kolekcii sochárskych a grafických diel, ktoré vznikli ako živá reflexia aktuálnej spoločenskej situácie. Zároveň vyšla aj pozoruhodná bibliofília Milana Lukáča a Ľubomíra Feldeka, v ktorej výtvarník svojím charakteristickým rukopisom prepísal Feldekove básne.

milan lukac ocenenei kristalove kridlo

Docent Milan Lukáč je okrem iného autorom bratislavského Pamätníka holokaustu, Pamätníka železnej opony na sútoku Moravy a Dunaja či žilinského Pamätníka politických väzňov. Jeho sochársku tvorbu dôverne poznajú aj vo Francúzsku, v Luxembursku, Rakúsku i za hranicami rieky Morava.

foto: Krištáľové krídlo