Noví profesori na STU

Prezident Andrej Kiska vymenoval v stredu 19. 9. 2018 profesorky a profesorov vysokých škôl a zablahoželal im k najvyššiemu vedecko-pedagogickému titulu.

„Chcel by som oceniť aj vašich rodinných príslušníkov, ktorí pri tejto neľahkej ceste pri vás stáli. Váš titul nie je len ocenením vašej práce, ale aj nesmierne veľkým záväzkom, ako budete s vašim titulom narábať. Od vás všetkých sa očakáva, že váš hlas bude počuť. Často počúvame o tom, aké máme školstvo. Osobne prízvukujem, že aké máme školstvo, taká bude naša budúcnosť. A my všetci vieme, že v školstve je toho veľa čo naprávať a meniť. Často sa stretávame s priemernosťou – žiaľ, aj podpriemernosťou," povedal prezident.

Na Slovensku máme niektoré výborné vysoké školy, úžasné fakulty, dodal.

"Napriek tomu nám mladí ľudia utekajú študovať do zahraničia a čo je možno ešte horšie, potom sa nám nevracajú. Vieme že Slovensko, takú krásnu krajinu, bez mladých a talentovaných ľudí nepohneme ďalej. Milan Rastislav Štefánik povedal, že tí, ktorí si myslia, že slobodu za nich vybojuje niekto iný, si ju nezaslúžia. Dovoľte mi to parafrázovať. Tí, ktorí si myslia, že lepšie školstvo za nich vybojuje niekto iný bez toho, aby sa doň sami obuli, si možno tiež lepšie školstvo ani nezaslúžia. Ja som presvedčený, že ste to práve vy, ktorých hlas potrebujeme počuť pri tých všetkých tých diskusiách v spoločnosti. Potrebujeme ho počuť, aby sme našu krajinu pohli ďalej."

V príhovore sa venoval i  kvalite vzdelávania a vedy. "Aj v školstve máme veľa podpriemerných výkonov. Vo vede, vo výskume aj v pedagogickej činnosti. A žiaľ, máme tu také praktiky, za ktoré by sme sa za normálnych okolností mali aj hanbiť. Ale ja som presvedčený, že školstvo pohneme ďalej a vysoké školstvo má v tomto nesmierne dôležitú úlohu.“

Noví profesori na STU:

prof. Ing. Danka Barloková, PhD.  - v odbore vodné stavby, SvF STU
prof. Ing. František Duchoň, PhD. – v odbore kybernetika, FEI STU
prof. Ing. Juraj Janák, PhD. – v odbore geodézia a kartografia, SvF STU
prof. Ing. Roland Jančo, PhD. – v odbore aplikovaná mechanika, SjF STU
prof. Ing. Marcela Pokusová, PhD. – odbore strojárske technológie a materiály, SjF STU
prof. RNDr. Ivona Škultétyová, PhD. – v odbore vodné stavby, SvF STU
prof. Ing. Ján Takács, PhD. – v odbore pozemné stavby, SvF STU