Prejsť na obsah

Pavel Alexy získal cenu Technológ roka SR 2012

Bioplasty, ktoré absolútne nezaťažujú prírodu. Slovenský a svetový patent za tento jedinečný vynález patrí kolektívu vedcov z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU . Vedúca osobnosť tímu, docent Pavel Alexy, získal 14. mája aj  cenu Technológ roka SR 2012.

Ocenenie Technológ roka SR 2012 si Pavel Alexy prevzal  za „vývoj receptúry a technológie prípravy zmesných materiálov s vysokou odolnosťou na báze biodegradovateľných polymérov pochádzajúcich z obnoviteľných zdrojov surovín."

Základom výroby bioplastov, ktoré vyvinuli vedci FCHPT STU  sú dve zložky - kyselina polymliečna, ktorá sa vyrába z obyčajného škrobu a  polyhydroxybutyrát - rovnako biomateriál, produkovaný baktériami. Stačí baktériám poskytnúť ako živinu cukor (z cukrovej trstiny alebo cukor zostávajúci  v srvátke - odpade, ktorý vzniká pri výrobe mliečnych produktov a nemá ďalšie praktické využitie).  Vďaka tomuto zloženiu sú bioplasty absolútne odbúrateľné v prírode. Ak ich viac nepotrebujeme, stačí ich zahodiť na kompost a oni sa rozložia -na biomasu, vodu a CO2.

„Neškodia životnému prostrediu, pretože rastliny ako kukurica, z ktorej získame škrob, alebo cukrová trstina, potrebujú pre svoj rast práve CO2. Z pohľadu prírody sme teda na nule," vysvetľuje Pavel Alexy  z Oddelenia plastov a kaučuku na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU.

Pavel Alexy si v utorok  14. mája 2013 prevzal ocenenie Technológ roka SR 2012. Udeľovanie ocenení Vedec  roka SR 2012, Technológ roka SR 2012 a Mladý vedecký pracovník roka SR 2012 sa uskutočnilo v Centre vedecko-technických informácii SR pod záštitou  predsedu vlády SR Roberta Fica.

Problematike  biodegradovateľných polymérov  sa P. Alexy venuje takmer 20 rokov, je autorom 8 udelených patentov v SR, z toho jedného svetového patentu. Jeho výskum nachádza uplatnenie aj v praxi, na základe jeho riešení je dodnes v prevádzke jediná výrobná linka na výrobu biologicky rozložiteľných vodorozpustných fólii na Slovensku. Na základe jeho posledného patentu zase práve vzniká linka na výrobu  rôznych druhov obalov z biodegradovateľných plastov.

Z plastov od slovenských vedcov je možné vyrobiť rôzne obaly - od tašiek cez vrecká, obaly na vajíčka, alebo rôzne formovateľné obaly na konkrétny tovar napr. zubné kefky či elektroniku.  Výskumný  tím už rokuje s firmami v SR, ale aj v zahraničí o možnostiach  výroby rôznych obalov na tovar, na vajíčka či o výrobe uzáverov na fľaše. Na tieto produkty  už prebiehajú aj priemyselné skúšky.

A v čom sú plasty, ktoré vytvoril tím vedcov STU také jedinečné? „Náš prínos spočíva v tom, že sme odstránili jednu z podstatných negatívnych vlastností prírodných biodegradovateľných materiálov, a to je krehkosť.  Vytvorili sme jedinečnú kombináciu polymérov a prímesí, z ktorej vzniká pevný materiál. Navyše, tento materiál nestráca pevnosť ani dlhým skladovaním, ani vplyvom poveternostných podmienok, teda pôsobením dažďa či slnka. Rozkladať sa začne až na komposte pôsobením mikroorganizmov," hovorí Alexy.  Ďalším bonusom je, že nová technológia nezvyšuje cenu výroby a konečného obalu.

Za nový vynález získal tím vedcov na čele s P. Alexym minulý rok aj zlatú medailu na prestížnom medzinárodnom veľtrhu vynálezov a technológií  Taipei International Invention Show and Technomart 2012.

alexy