Pomôže softvér proti hejtom?

Napísali o STU: [Denník N]

ŠTUDENTI VYVINULI SOFTVÉR NA ODHAĽOVANIE NEVHODNÝCH KOMENTÁROV

Internet je jedna veľká džungľa. Obzvlášť pre sociálne siete platí, že sa na nich ľudia uzatvárajú do skupín vlastných prívržencov, medzi ktorými šíria jeden hejt, hoax či konšpiračný blud za druhým. Posadení pohodlne za obrazovkou sa tešíme z utrpenia druhých ľudí, prajeme im smrť, nadávame im nespisovnými výrazmi, a pritom si neuvedomujeme, že by im naše slová mohli ublížiť. Aj v diskusiách pod článkami sa to hemží agresivitou a vulgárnosťou. Ak webový portál nechce byť nástenkou na šírenie urážok, musí sa s príspevkami diskutérov nejako vyrovnať. Otvoriť diskusiu v našich podmienkach pod článkom o potratoch, migrácii alebo slovenskom vojnovom štáte znamená, že po chvíli sa komentáre zvrtnú neželaným smerom k osočovaniu a urážkam. Nie je v silách moderátora sledovať stovky príspevkov denne. Z pragmatických dôvodov je jednoduchšie, ak noviny diskusiu pod článkom vypnú, aby sa vyhli nepríjemnostiam.
Študenti z Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity vyvinuli softvér moderatelT, ktorý by moderovanie diskusií pod článkami mohol výrazne uľahčiť.

NEVHODNÉ PRÍSPEVKY
„Náš softvér dokáže moderátorovi ponúknuť tie príspevky, ktoré sú najhoršie, a mal by sa nimi zaoberať, lebo do diskusie nepatria. Môže ísť napríklad o osobné útoky, urážky alebo reklamu," povedal pre Denník N Filip Vozár, člen tímu. „Naším cieľom je zúžiť množinu príspevkov, na ktorú sa moderátori majú zamerať..... čítať ďalej