Prezidentka vymenovala nových profesorov, traja sú z STU

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu 18. novembra vymenovala 27 nových vysokoškolských profesorov. Traja z nich sú zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Všetci traja noví profesori za STU pôsobia na Strojníckej fakulte. Profesor Róbert Olšiak v oblasti energetických strojov a zariadení, profesor Branislav Hučko v oblasti aplikovanej mechaniky a profesor Roman Fekete v oblasti procesnej techniky.

Vymenúvacie dekréty novým profesorom odovzdala hlava štátu za prítomnosti ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) v Prezidentskom paláci.

menovanie prof

Počas príhovoru požiadala novovymenovaných profesorov, aby vo svojom ďalšom pôsobení vždy brali do úvahy, že vzdelanie zaväzuje a titul profesora ešte viac. "Lebo práve vy môžete svojím pôsobením zveľaďovať to najcennejšie, čo máme – morálny a odborný potenciál našej mladej generácie, ktorá predstavuje budúcnosť republiky," poznamenala prezidentka. V tejto súvislosti a vzhľadom na dobu, ktorú žijeme, prezidentku znepokojuje fakt, že okrem pandémie sa je potrebné čo najskôr vyrovnať aj s infodémiou. "Patologickému šíreniu konšpirácií totiž podliehajú aj ľudia s akademickým vzdelaním, napríklad učitelia. Preto je dôležité, aby ste v ešte väčšej miere ako doteraz viedli svojich študentov k tomu, aby mysleli kriticky, aby mysleli samostatne," uviedla hlava štátu. Prezidentka tiež v príhovore k novým profesorom zdôraznila, že zo Slovenska by sa mala stať krajina vzdelanostnej ekonomiky, "lebo iba to nám zabezpečí úspech a prosperitu v medzinárodnej konkurencii". Hlava štátu tvrdí, že ak sa má tento cieľ dosiahnuť, je potrebné zabezpečiť, aby čo najviac nadaných a talentovaných mladých ľudí získalo to najlepšie vzdelanie na Slovensku.

Zdroj: TASR

Foto: Kancelária prezidenta SR