Prejsť na obsah

Prezidentka vymenovala piatich nových profesorov STU

Slovenská technická univerzita má piatich nových profesorov. Michala Kvasnicu, Jozefa Martinku, Jána Moncoľa, Ľubomíra Švorca a Róberta Vrábeľa vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 18. januára 2021 v Prezidentskom paláci.

Menovacie dekréty si profesori podľa prezidentky prevzali v čase, ktorý je pre Slovensko ťažkou skúškou. „Pandémia dopadá na všetky segmenty spoločnosti a neobišla ani vysoké školy. Z doteraz najväčšieho prieskumu svojho druhu na Slovensku, do ktorého sa zapojilo 20.000 vysokoškolských študentov pritom vyplýva, že z organizačného hľadiska zvládli vysoké školy pandémiu dobre. Tou horšou správou ale je, že až 39 % končiacich študentov si nemyslí, že dosiahlo porovnateľné vedomosti a necítia sa byť pripravení na obdobie po vysokej škole," povedala v príhovore hlava štátu.

Zároveň pripomenula očakávania, ktoré od učiteľov a vysokoškolských pedagógov máme a týkajú sa najmä poskytovania kvalitného vzdelávania, perspektívy vedeckého výskumu a získavania vážnosti a rešpektu spoločnosti k hodnote vzdelávania. „Očakávame tiež, že budete aktívne vstupovať do verejného diskurzu vo vážnych sporoch a vo verejnej diskusii osvedčíte, ako sa skutočné vedecké poznanie odlišuje od hlučného, ale vplyvného ignorantstva."

Prezidentka apelovala na profesorov, aby so svojimi študentami viedli kultivovaný dialóg, učili ich k tolerancii a motivovali ich k občianskej angažovanosti.

prezidentka profesori 01 2022

Medzi 33 novo vymenovanými profesormi sú piati zo Slovenskej technickej univerzity:

Prof. Ing. Michal Kvasnica, Dr.sc. z Ústavu informatizácie, automatizácie a matematiky FCHPT STU v odbore automatizácia,

Prof. Ing. Jozef Martinka, PhD. z Ústavu integrovanej bezpečnosti MTF STU v odbore bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci,

Prof. Ing. Ján Moncoľ, PhD. z Ústavu anorganickej chémie, technológie a materiálov FCHPT STU v odbore anorganická chémia,

Prof. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc. z Ústavu analytickej chémie FCHPT STU v odbore analytická chémia,

Prof. Mgr. Róbert Vrábeľ, PhD. z Ústavu aplikovanej informatiky, automatizácie a mechatroniky MTF STU v odbore automatizácia.

 

zdroj: prezident.sk