Prejsť na obsah

Projekt FIIT Academy pomôže zvýšiť kvalifikáciu zamestnancov v oblasti IT

Fakulta informatiky a informačných technológií STU dnes slávnostne otvorila Projekt FIIT Academy. Ponúka kurzy v rôznych oblastiach informačných technológií, ktoré pomôžu firmám zvýšiť kvalifikáciu ich zamestnancov v oblasti IT. Vzdelávacia akadémia vznikla ako reakcia na zvyšujúci sa dopyt po kvalitnom vzdelaní v oblasti informačných technológií. Pásku prestrihli dekan fakulty Ivan Kotuliak, dočasne poverený minister práce Milan Krajniak a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

fiit academy

V náročných časoch je pre firmu dôležité, aby poznala svojho zamestnanca a investovala do neho. Nekvalifikovaní ľudia neovládajú zručnosti, ktoré sú nosné pre ziskovosť firmy a tým robia procesy ťažkopádnymi. „Rozhodli sme sa, že pomôžeme firmám a podnikom. Pripraviť sa na budúcnosť sa môže zdať zo dňa na deň náročnejšie. Práve preto sme sa rozhodli poskytnúť firmám a zamestnancom možnosť absolvovania kurzov FIIT Academy,“ povedal dekan FIIT STU Ivan Kotuliak.

Kurzy v rámci celoživotného vzdelávania sú rozdelené do viacerých oblastí od základov informačnej bezpečnosti po ovládanie java, kybernetiky, blockchainov či business inteligencie, priblížil dekan Kotuliak. FIIT Academy vzniká s 25 kurzami, podľa potrieb ich budú postupne dopĺňať.

Minister práce Milan Krajniak potvrdil podporu iniciatívam, ktoré pomáhajú ľuďom zvýšiť kvalifikáciu. „Chcem poďakovať Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity, že sa do takéhoto vzdelávania pre pracujúcich pustila. Vzdelávanie je totiž najbezpečnejšia investícia do budúcnosti. Viac vedomostí či zručností, znamená viac kvalifikované pracovné miesta, vyššie platy a aj vyššie úspory na dôchodok,“ dodal minister.

Napriek tomu, že profesie v IT sektore patria medzi najlepšie ohodnotené, ak chce školstvo zachovávať kvalitu a ísť priamo úmerne požiadavkám trhu, musí podľa dekana Kotuliaka dovzdelávať dospelých. „Podľa Svetového ekonomického fóra bude potrebovať do roku 2025 až 50 % zamestnancov rekvalifikáciu. Situácia na trhu je alarmujúca. Mnohé oblasti nášho života sa digitalizujú, firmy zavádzajú umelú inteligenciu, inovujú postupy, aby investovali do svojich firiem. Firmy sa musia prispôsobiť digitalizácii a riešenie je nielen kvalifikácia študentov, ale rekvalifikácia súčasných zamestnancov,“ povedal dekan FIIT STU.

Na Slovensku chýba vyše 10 tisíc IT špecialistov, podčiarkol viceprezident IT asociácie Slovenska Pavol Frič. „My v rámci IT asociácie sa jednak snažíme tlačiť na to, aby sa výučba informatizácie rozširovala, ale zároveň sme radi za každú aktivitu, ktorá pomôže vyriešiť tento akútny nedostatok IT špecialistov," zhrnul.

Kurz možno preplatiť aj cez úrad práce, vysvetlil dočasne poverený minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Poukázal pritom na projekt Nestrať prácu - vzdelávaj sa, ktorý umožňuje zamestnaným ľuďom, matkám na rodičovskom príspevku alebo SZČO, aby absolvovali kurz podľa vlastného výberu, a štát im ho preplatí.

 

17.4.2023

Zdroj: FIIT/TASR

Foto: Tibor Rózsár