Prejsť na obsah

Rudolf Schuster daroval svojej Alma mater knihy

Rudolf Schuster, politik, fotograf, dramatik, prezident Slovenskej republiky v rokoch 1999-2004, absolvent Slovenskej vysokej školy technickej (dnešnej STU v Bratislave), daroval Alma mater viaceré svoje knihy. Pri tej príležitosti sa vo štvrtok 22. 2. 2018 stretol s rektorom STU Robertom Redhammerom a zaspomínal si na študentské roky v Bratislave.

"Som hrdý na to, že som absolvent bratislavskej techniky. Bol som študent, ktorý chcel doštudovať tak, aby nemusel chodiť na opravné skúšky, nie preto, že by som sa bál, ale preto, že som chcel mať prázdniny. Dnešným študentom by som želal, aby mali také bohaté študentské časy, ako my. Hoci sme nemohli cestovať a nemohli sme sa prejaviť, ale mimoškolský študentský život bol, zdá sa mi, bohatší," povedal R. Schuster.

Študenti by podľa neho mali dnes využiť možnosti cestovať na študijné pobyty a stáže, ktoré za jeho čias študenti nemali. "Pamätám si, že sme boli na jedinom výmennom pobyte zo Stavebnej fakulty v NDR, vtedy ešte nebol postavený múr a podarilo sa nám S-Bahnom prejsť aj do západného Berlína. Išli sme so spolužiakom a báli sme sa, ako to dopadne. A na stanici sme zbadali nášho profesora. Povedali sme si, ak nastúpi on, nastúpime aj my. Pán profesor sa obrátil a nastúpil. A tak sme sa pozreli na Západ. Ale vrátili sme sa. Som rád, že dnes študenti možnosť cestovať využívajú," povedal.

R. Schuster študoval na SVŠT v rokoch 1954-59, a to odbor inžinierske staviteľstvo. Po skončení štúdia pracoval ako projektant v Krajskom poľnohospodárskom projektovom ústave v Bratislave a ako asistent v Slovenskej akadémii vied  na Ústave hydrológie SAV, ktorý vtedy založil a viedol akademik Oto Dub. Aj na neho si pri návšteve STU exprezident zaspomínal, ako na profesora, ktorý stál na strane študentov a "kryl" im chrbát aj pri študentských kúskoch, ktoré v tých časoch mohli vážne ovplyvniť to, či doštudujú a ako sa vyvinie ich kariéra.

Počas štúdia býval na internáte Mladá garda, ktorá vtedy podľa neho žila spoločenskými podujatiami, hrali tu kapely, tancovalo sa na Čajoch o piatej, vystupovali tu umelci, študenti mali na výber z množstva krúžkov. V prvých divadelných hrách na internáte hral aj R. Schuster. "Speváčka pani Oľga Szabová mala vtedy asi 17 rokov a chodila na Mladú gardu spievať na Čaj o piatej, hrávali sme spolu v estrádnom predstavení Plačlivá princezná a spolužiaci mi závideli, že spolu nacvičujeme. Hrala princeznú a ja dvorného šaša. Druhá časť estrády sa volala Uvedomelý smiech a bola to troška paródia na to, že sme príliš uvedomelí, tak naše predstavenie neskôr zakázali."