Prejsť na obsah

STU chce spolupracovať s poprednou čínskou technickou univerzitou

Slovenská technická univerzita chce rozbehnúť spoluprácu s Tianjin University, jednou z najlepších technických univerzít v Číne. Rektor Oliver Moravčík prediskutoval s jej predstaviteľmi konkrétne predstavy o možnom postupe na stretnutí na pôde STU, kde sa zúčastnili aj na valnom zhromaždení Konfuciovho inštitútu.

stu tianjin

Inštitút sídliaci na pôde STU v Bratislave zastrešuje z čínskej strany práve Tianjin University (TJU). Za slovenskú stranu ho vedie Ľubomír Štora, rektor Oliver Moravčík je spolupredsedom správnej rady a inicioval osobitné stretnutie so zástupcami TJU. Prišlo k nemu ešte pred samotným valným zhromaždením Konfuciovho inštitútu. Rektor na ňom diskutoval s Yang Huanom, riaditeľ odboru publicity, a Zhang Ling, riaditeľkou odboru medzinárodnej spolupráce.

„Tianjin University patrí k najlepším technickým univerzitám v Číne, máme záujem prehĺbiť s ňou kontakty. Chceli by sme v prvom kroku vytypovať štyri oblasti, v ktorých sa naše zameranie prekrýva, a dohodnúť konkrétne možnosti spolupráce. Pomôcť by nám mohol aj projekt, ktorý sme podali a onedlho by mal byť vyhodnotený,“ povedal rektor Oliver Moravčík. Vyzdvihol obojstranný záujem spolupracovať a ocenil aj podporu čínskeho ambasádora na Slovensku Cai Ge.

Univerzita Tianjin je najstaršou inštitúciou vyššieho vzdelávania v modernej histórii Číny. Jej 128-ročná história sa začala písať v roku 1895 kráľovskou listinou cisára Guangxu ako Univerzita Peiyang. Významne pomohla posunu krajiny smerom k modernizácii a rozvoju a dnes patrí k najlepším technickým univerzitám v Číne.

stu tianjin

 

31.5.2024

Foto: TJU