Prejsť na obsah

STU prevzala cenu za Inovatívny čin roka

Naše technické univerzity majú potenciál ponuky inovácií pre priemysel a kvalitu porovnateľnú so zahraničím. Potvrdila to aj cena za Inovatívny čin roka 2020, ktorú si v piatok 4. februára prevzali zástupcovia STU. Tím okolo profesora Mariána Peciara zo Strojníckej fakulty zvíťazil v kategórii Technologická inovácia.

peciar a kolektiv

Porotu v tejto kategórii najviac zaujalo riešenie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorá vyvinula technologickú linku na vysoko efektívne bezodpadové spracovanie multikomponentných hnojív s využitím granulátora s plochou matricou. Do 14. ročníka súťaže bol prihlásených rekordný počet 35 návrhov v štyroch kategóriách. Súťažiaci mohli prihlásiť inovácie, ktorých inovačný proces bol dokončený v kalendárnom roku 2020 a boli aj uvedené do praxe.

agro

Minister hospodárstva Richard Sulík pri odovzdávaní cien konštatoval, že inovácie vo firmách sú životne dôležité pre rozvoj celého Slovenska. „Keď prestane krajina a firmy inovovať, prestanú sa rozvíjať a potom nasleduje takmer vo všetkých prípadoch úpadok. Toto je niečo, čo určite nechcem ani pre firmy, ani pre krajinu ako celok," dodal minister Sulík. Zdôraznil aj význam ochrany duševného vlastníctva pri inováciách.

„Som presvedčený, že na univerzitách máme veľký potenciál ponuky inovácií pre priemysel a nie je pravda, že naše technické univerzity nemajú kvalitu porovnateľnú so zahraničím. Ako povedal minister Sulík pri odovzdávaní cien, neoddeliteľnou súčasťou inovácií je ochrana duševného vlastníctva. Patenty sú pre technikov minimálne takým dôležitým výstupom vedy a výskumu na univerzitách, ako články v renomovaných časopisoch. Bolo by namieste, aby zvýšenú pozornosť a podporu v hodnotení výstupov v tejto kategórii venovalo aj Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu,“ povedal líder tímu ocenených inovátorov STU Marián Peciar.

cena diplom

Súťaž organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra. Jej generálny riaditeľ Peter Blaškovitš pripomenul, že súťažiace inovácie sa už musia aj používať, nejde teda o výskumnícke, ale už skutočné produkty.

Najvyššie ocenenia v kategórii výrobková inovácia získala spoločnosť Grizzly.ski za ultraľahké skialpinistické viazanie s brzdou z leteckého hliníka. V kategórii inovácia služby udelili prvé miesto spoločnosti YMS za aplikáciu ySpace, ktorá umožňuje plne automatizované sťahovanie, spracovanie a vyhodnotenie údajov zo satelitného snímkovania Zeme. V novej kategórii za inováciu, ktorá prispela k riešeniu situácie v súvislosti s COVID-19, bolo udelené ocenenie Inovatívny čin roka antimikrobiálnemu oblečeniu pre zdravotnícky personál a textilným výrobkom Prolen s iónmi striebra a zinku, ktoré ničia vírusy, baktérie a bránia rastu plesní.

 

Zdroj: MH SR