Študenti s ekoformulou pretekali v Rotterdame

Študentky a študenti zo Strojníckej fakulty STU pretekali spolu s 200 ďalšími tímami na Shell Eco-marathone v Rotterdame (14. - 19.  máj 2013).

"Súťažilo sa v 2 kategóriach: "Urban concept" a "futuristic Prototype", my sme súťažili v kategórií futuristic Prototype, v každej boli ešte podkategórie, podľa pohonnej látky/zdroja energie - my sme mali spaľovací motor - podkategória benzín," hovorí pilotka tímu Daniela Welnitzová zo Strojníckej fakulty STU z tímu FME Racing Team.  Je to už tretí tím, ktorý pôsobí na Strojníckej fakulte. Stuba Green Team, ktorý zostrojil a preteká na formuliach na elektrocký pohon a po AM Teame.

Formula FME Racing Teamu v klasifikovanom kole išla so spotrebou 100 km na liter paliva (benzínu). Najväčšia dosiahnutá rýchlosť na rovinke bola 47 km/hod. Tím zo Strojníckej fakulty skončil na 38. z 80-tich, zvyšných 42 vozidiel klasifikované kolá nedokončilo, alebo neprešlo technickou kontrolou.

"Čím sa môžeme pochváliť je čas, za ktorý sme vozidlo postavili, sú to len 2 mesiace, museli sme ostávať aj dlho do noci v dielni, aby sme to stihli," hovorí pilotka Daniela Welnitzová. Po pretekoch vládne v tíme spokojnosť: "Našu prvú súťaž Shell Eco-marathon sme úspešne zvládli. Týždeň v upršanom Rotterdame sme strávili v paddocku, kde sme do poslednej chvíle, vo dne aj v noci, pracovali na našom vozidle. Veľkým úspechom bolo zdolanie technickej kontroly, ktorou sme putovali dva dni. V dôsledku nepriaznivého počasia nemala naša kategória možnosť cvičných jázd ani prvého súťažného dňa, čo nám skomplikovalo situáciu. Na úspešné odjazdenie nám ostali len dva dni, počas ktorých sme nestihli využiť všetky pokusy (6), nakoľko súťažiacich bolo veľa a času málo. Naše pocity zo súťaže sú však pozitívne - podarilo sa nám prejsť klasifikované kolo a dostať sa do tabuľky. Načerpali sme nové inšpirácie a už vieme, ako budemebudúce roky postupovať a čo zmeníme."