Prejsť na obsah

Svetová Žena z Marsu pôsobí aj na STU

Foto: Richelle GribbleFoto: Richelle Gribble

 

Slovensko možno bude mať prvú astronautku. Medzi vážnych uchádzačov o výskum vo vesmíre sa zaradila mladá vedkyňa svetového formátu Michaela Musilová, ktorá absolvovala zrejme najviac simulovaných misií na Mars a na Mesiac na svete. Pracovala v NASA, spolupracuje s ESA a pôsobí aj ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Jej pozoruhodnú životnú cestu opisuje kniha „Žena z Marsu“, ktorá práve vychádza.

Michaela Musilová vyštudovala UCL v Londýne, absolvovala najprestížnejší Caltech, získala doktorát z univerzity v Bristole, má za sebou expedície v Grónsku a na Špicbergoch, pracovala v NASA a stále s ňou spolupracuje, rovnako s Európskou vesmírnou agentúrou ESA, pre ktorú robí simulované misie ako riaditeľka stanice HI-SEAS na Havaji. „Pri osobnom stretnutí dokáže svoje okolie okamžite zaliať nadšením pre vesmírne misie a je inšpiráciou pre veľa mladých ľudí. Sme hrdí na to, že pôsobí aj na našej fakulte,“ povedala o Michaele Musilovej prodekanka pre vedu a výskum na FEI STU v Bratislave Viera Stopjaková.
Cesta 32-ročnej astrobiologičky k dosahovaniu vytýčených cieľov nebola a nie je jednoduchá. V knihe Žena z Marsu, ktorá aktuálne vychádza vo vydavateľstve Artis Omnis, sa čitatelia môžu oboznámiť s jej životom, výskumom i s osobnosťami svetovej vedy, ktoré počas štúdia, výskumu, expedícií a konferencií spoznala. Vo veľmi otvorenej a úprimnej spovedi Michaela opisuje svoju cestu od dieťaťa bez výraznejšieho finančného zázemia, ktoré si vysnívalo sen o letoch do vesmíru a húževnato ho nasleduje, až po ženu, ktorá si tento sen plní.

Kniha je čiastočne aj cestopis, čitateľ prostredníctvom Michaelinho pohľadu môže nahliadnuť do Japonska, Číny, prejsť niekoľko trás naprieč Amerikou, či prežiť spolu s ňou výlet po Mexiku, Ghane, Izraeli a Jordánsku.

Aká je prednáška Elona Muska naživo? Aký je pri osobnom stretnutí James Cameron? Čo sú to endolity a kde sa vyskytujú? Môžu extrémofily zo Zeme teraformovať Mars? A kto je vlastne Michaela Musilová ako človek? Aj na tieto otázky ponúka kniha Žena z Marsu odpovede.

„Dodáva potrebný entuziazmus ženám, ktoré majú záujem o vedeckú dráhu. Zoznamuje ich s nástrahami v tomto svete, aj s formami ich prekonávania a povzbudzuje ich životným príbehom úspešnej vedkyne, v ktorom rezonuje, že pri veľkom odhodlaní sa aj na prvý pohľad nemožné stáva možným,“ hovorí publicistka Lucia Lackovičová, ktorá prostredníctvom rozhovorov s úspešnou slovenskou vedkyňou knihu zostavila.

Michaela Musilová

Samotná Michaela Musilová považuje Ženu z Marsu za knihu vďačnosti. „Podpora, ktorú som počas života zažívala a zažívam od rodiny, priateľov, kolegov a spolupracovníkov, je tým najdôležitejším predpokladom na to, aby som mohla úspešne dosahovať profesijné ciele a nenechať sa pohltiť nekončiacou sa prácou. Priala by som si, aby bola nielen formou popularizácie vedy, ale aj podporou pre ženy, ktoré sa chcú presadiť  vo vedeckom prostredí. Želám si množstvo ďalších vecí, napríklad jednoduchšie prístupné a najmä existujúce granty na Slovensku, v budúcnosti dosiahnuť na cieľ výskumu priamo vo vesmíre, ale prajem si aj, aby mladí vedci, či ľudia, ktorí sa usilujú uspieť, neboli takí, ako som ja. Chcela by som, aby boli lepší! A budem rada, ak im v tom pomôže práve táto kniha,“ dodala úspešná Slovenka.

Zdroj: TS

 

Rozhovor s Michaelou Musilovou nedávno priniesol aj náš magazín Spektrum, nájdete ho na:

https://spektrum.stuba.sk/sk/blogy/misie-ma-naucili-zit-v-extremnych-podmienkach