V Horizont 2020 patríme k najúspešnejším

Slovenská technická univerzita v Bratislave patri v rámci Slovenska medzi najlepšie univerzity v počte financovaných projektov i v objeme získaného príspevku z Európske komisie.

Pracovníci STU podali k 31. 12. 2017 spolu 186 žiadostí v rámci výziev tohto programu, z toho 19 návrhov bolo schválených a určených na financovanie a 54 projektov sa po procese hodnotenia dostalo nad bodový prah. STU nezaostáva v percentuálnej úspešnosti podávaných projektov za priemerom úspešnosti celej EÚ. Podľa veľkosti príspevku sme na štvrtom mieste v SR za organizáciami, ktoré získali viac financií jediným grantom (pred STU sú 2 súkromné spoločnosti a 1 univerzita).

Zapojenie do programu Horizont 2020 odmeňujeme

Vychádzajúc z dlhodobého zámeru rozvoja STU s cieľom podporiť motiváciu vedcov, vedkýň, študentiek a študentov zapájať sa do medzinárodných projektov, zriadila univerzita Program na podporu zapájania STU do projektov medzinárodnej vedecko-technickej spolupráce. V rámci neho odmeňuje tých, ktorí sa podieľajú na vypracovaní takého projektu, alebo dohodnú účasť univerzity v projekte.

Mimo tohto programu STU odmeňuje finančne aj tie projekty, ktoré v prestížnom programe H2020 dostali výborné hodnotenie Európskej komisie a dostali sa nad bodový prah, ale napriek tomu neboli financované. Je to motivácia aj pre ostatných výskumníkov, že aj takýto úspech univerzita ocení. Rektor takéto projekty odmenil tento rok už po tretí raz.

Za minulý rok je to desať projektov:

AcAdBuild - Acoustically adaptive building envelopes and structures

(prof. Ing. Bielek Boris, PhD., Stavebná fakulta)

MGM2020 - Next-generation Mars gravity model: MGM2020

(doc. Ing. Juraj Janák, PhD., Stavebná fakulta)

E-SMART - European Small Modular supercritical Water Reactor Technology

(prof. Ing. Vladimír Slugeň, DrSc., Fakulta elektrotechniky a informatiky)

DIAMANT - Doctoral school in Industrial Applications of Materials for Advanced Nuclear Technology

(prof. Ing. Vladimír Slugeň, DrSc., FEI)

FatCats - European Training Network for the sustainable utilization of Fats and oils using Catalysis

(doc. Ing. Martin Rebroš, PhD., Fakulta chemickej a potravinárskej technológie)

GuEst - New Directions in Guaranteed Estimation of Nonlinear Dynamic Systems and Their Applications to Chemical Engineering Problems