Prejsť na obsah

Eva Jiřičná - prednáška

Piatok, 8. apríl 2022 - Piatok, 8. apríl 2022

Prednáška významnej svetovej architektky českého pôvodu sa uskutoční online v piatok 8. apríla 2021 od 10:30 hod. Link na prihlásenie prostredníctvom platformy ZOOM nájdete TU. Prednáška bude prebiehať v anglickom jazyku bez prekladu.

Eva Jiřičná bude hovoriť o svojom vnímaní architektúru a dizajnu, o postavení architekta v rámci spoločnosti, predstaví nám aj niektoré zo svojim ikonických realizácii. S touto špičkovou architektkou sme sa mohli virtuálne stretnúť už vďaka projektu Empatia v umení (EMIA) v októbri minulého roku. „Človek sa s empatiou, schopnosťou vidieť srdcom, nenarodí - musí k nej dôjsť,“ vyjadrila sa v rámci diskusného cyklu Sadli sme si organizovaného FAD STU hybridnou formou v Kreatívnom centre. Záznam z tejto diskusie môžete pozrieť tu.

Eva Jiřičná už viac ako 45 rokov žije a pracuje v Londýne, kde v roku 1984 založila vlastný ateliér - Eva Jiřičná Architects Limited. V roku 1999 spolu s Petrom Vágnerom založila v Prahe ateliér AI - DESIGN. Design v poňatí Evy Jiřičnej a jej spolupracovníkov sa vyznačuje ľahkosťou, presvetlenosťou a rešpektom k materiálu. Ku klientom ateliérov patria významné firmy a inštitúcie z celého sveta, napríklad Amec plc, Selfridges, Harrods, boodle & Dunthorne, Pražský Hrad, Royal Academy of Arts, Victoria and Albert Museum, British Council, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne, Mesto Zlín a ďalšie. Jej ateliéry získali početné medzinárodné ocenenia za dizajn a ich práce sú pravidelne publikované v časopisoch a knihách vo svete. Eva Jiřičná si vyslúžila ocenenie aj za osobný prístup v oblasti architektúry a dizajnu - bol jej udelený titul Kráľovský priemyslový designer, Získala čestné doktoráty a profesúry na niekoľkých univerzitách (napríklad Southampton Institute a University of Sheffield, ale aj na STU v Bratislave a VŠUP Praha. V roku 2003 bola zvolená za predsedníčku Architectural Association v Londýne. Pracuje v medzinárodných porotách architektonických súťaží a intenzívne prednáša o svojej práci po celom svete.

Ďalšie informácie.