Prejsť na obsah

Kvantové počítače: chiméra alebo bežná realita zajtrajška?

Utorok, 16. apríl 2019 - Utorok, 16. apríl 2019

Do kvantových počítačov sa vkladali veľké nádeje: mali umožniť faktorizáciu veľkých čísiel, čo znamenalo  de facto zlomenie bezpečnosti na internete či uľahčenie simulácie chemických reakcií a spracovanie veľkých dát. Pomerne rýchlo sa však ukázalo, že realizácia bude náročnejšia ako sme si na prelome tisícročí dokázali predstaviť. Za posledné roky sa situácia výrazne zmenila. IBM ako prvá sprístupnila svoj prvý počítač s piatimi kvantovými bitmi (qubitmi) pomocou vzdialeného prístupu, takže široká komunita dostala možnosť experimentovať.

Dnes ponúka IBM prístup k počítaču s dvadsiatimi qubitmi, svoje riešenia ponúkajú aj iní veľkí hráči ako Google či Alibaba, ale aj malé start-upy ako Rigetti či Xanadu. V prednáške objasníme základné princípy fungovania kvantových počítačov, ako aj typy problémov, ktoré by nám mohli pomôcť riešiť.

Budeme prezentovať  možnosti súčasných počítačov, ich limity a prekážky, ktoré musia prekonať na to, aby dokázali ponúknuť reálnu pridanú hodnotu v porovnaní s klasickými počítačmi. Na záver prednášky, ako bonus, si otestujeme kvantový počítač IBM v reálnom čase.

 

HOSŤ: Doc. RNDr. Martin Plesch, PhD.

Ďalšie informácie.