Prejsť na obsah

VÝSTAVA: Michal Jelínek - Metasketches

Pondelok, 20. november 2023 - Štvrtok, 7. december 2023
Výstavný projekt „Metasketches“ vznikol ako súčasť dizertačného výskumu počas externého doktorandského štúdia MA Michala Jelínka, ArtD. na FAD STU. Séria digitálnych kresieb bola vytvorená počas troch týždňov v apríli 2022 (a koncom leta 2022 pre druhú časť), aby potvrdila hypotézy doktorandského výskumu o procese tvorby návrhov. Hoci sa výsledky môžu zdať zložité, ide o náčrty vytvorené pomocou virtuálnej reality, umelej inteligencie a tradičných 2D nástrojov digitálnej kresby a maľby. Všetky "Metasketches" boli vytvárané s cieľom splniť definíciu náčrtu: sú to rýchle, emotívne, gestické a interaktívne záznamy autorovho myšlienkového procesu.

Trvanie výstavy vo foyer FAD STU: 20. 11. - 7. 12. 2023


Séria je venovaná priekopníkovi konceptuálneho umenia Sydovi Meadovi, pričom diela sú inšpirované estetikou jeho diel. Jeden z popredných súčasných tvorcov z oblasti concept art-u Scott Robertson v úvode katalógu výstavy interpretuje Jelínkov prístup nasledovne: "Zbierka ilustrácií Michala Jelínka prezentovaná na jeho výstavách a v tejto knihe predstavuje lákavý pohľad na našu tvorivú budúcnosť, v ktorej budeme pracovať v súlade s aplikáciami umelej inteligencie. Jeho metódy a skúmanie toho, ako môžeme my ako umelci, dizajnéri a rozprávači nachádzať inšpiráciu prostredníctvom zámerne nejednoznačnej povahy týchto raných myšlienkových skíc, sú veľmi podnetné a bystré. Jelínkova schopnosť otvoriť svoju myseľ novým spôsobom vytvárania konceptov pomocou práce s novo vznikajúcimi technológiami umelej inteligencie a potom šikovne zdieľať tieto prieskumy s nami všetkými je skutočne dar, ktorý ma motivuje, aby som s ním nastúpil na túto novú vizuálnu cestu."
Po prezentáciách na univerzite v Plzni (6/2022 - 7/2022), vo Wacom Experience Center v Dusseldorfe (10/2022 - 2/2023) a na Zámku Valeč (9/2022 - 2/2023) je výstava plagátov pravdepodobne poslednou verejnou prezentáciou tejto série „Metasketches“.
Viac o výskume a projekte Metasketches: