Klaus von Klitzing na STU

20. mája 2019 sa očakáva nová redefinícia metrického systému. Kľúčovú úlohu v zavedení novej sústavy SI zohráva kvantový Hallov jav, ktorý je možné využiť na nové stanovenie kilogramu cez porovnávanie elektrických a mechanických síl pomocou wattových váh.

Nemecký fyzik Klaus von Klitzing  získal v roku 1985 za tento objav Nobelovu cenu za fyziku.
Od rovnakého roku vedie Inštitút Maxa Plancka pre výskum pevných látok v nemeckom Stuttgarte.
V minulosti pracoval pre Claredonské laboratórium Oxfordskej univerzity, výskumné laboratórium IBM v Yorktown Heights a laboratórium vysokých magnetických polí vo francúzskom Grenobli. V roku 1980 sa stal profesorom na Technickej univerzite v Mníchove.

Jeho prednášku „Od Nobelovej ceny k novému kilogramu“ si prišli do Auly Magna (FIIT STU) vypočuť 29. apríla 2019 nielen študenti a pedagógovia, ale aj odborná verejnosť.

V rámci programu Osobnosti osobne zorganizovali návštevu Klausa von Klitzinga  v Bratislave Nadácia TB, Nadácia Petit Academy, STU v Bratislave a UK v Bratislave.