Letná univerzita pre stredoškolákov 2018

Jubilejný 10. ročník LUS sa uskutočnil  v dňoch 5. - 7. septembra 2018.

To najlepšie čo mi LUS-ka poskytla, bolo, že som si mohla vyskúšať život na vysokej škole. Pamätám si na svoje prvé „vysokoškolské“ prednášky, ktorými program odštartoval. Prvýkrát som sedela vo veľkej aule a vysokoškolský profesor nám pomocou obyčajných predmetov, s ktorými sa stretávame v bežnom živote, priblížil rôzne fyzikálne a matematické zákony. Najprv  nám zahral na gitare. Nikdy by som nepovedala, že obyčajná hra na gitaru skrýva v sebe toľko fyziky. Vtedy som si uvedomila, že študovať techniku je správne rozhodnutie, keďže matematika, fyzika či informatika sa skrývajú za všetkým. Zaujímavé boli aj workshopy, ktoré pripravili študenti STU. Chemici pripravili  pokusy -  napríklad ako zapáliť eurobankovku bez toho, aby sa čo i len trošku zničila. So študentmi informatiky  sme lúštili kódy a šifry, so študentmi z Materiálovotechnologickej fakulty  sme sa snažili vytvoriť pevný a kreatívny obal pre vajíčko, ktoré sme následne vyhadzovali z okna a pozorovali, či dopadne bez prasknutia,“ hovorí Karin Maliniaková  z Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

Letnú univerzitu pre stredoškolákov absolvovala  v roku 2015,  na tomto ročníku už sama sprevádzala študentov a pripravovala workshopy.