Udelenie čestného titulu Doctor honoris causa B. L. Feringovi a J. M. Lehnovi

Na pôde STU v Bratislave sa uskutočnila 15. marca 2023 unikátna udalosť. Na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady STU univerzita udelila titul „Doctor honoris causa“ dvom laureátom Nobelovej ceny za chémiu - profesorom Bernardovi L. Feringovi z Univerzity v Groningene a Jeanovi-Marie Lehnovi z Univerzity v Štrasburgu.

Na akademickej slávnosti sa zúčastnili rektori a prorektori partnerských univerzít, hostia, zamestnanci a študenti STU. Ocenených predstavil prednesením laudácií Anton Gatial, dekan FCHPT STU. Obaja čestní doktori vystúpili so svojimi  inauguračnými pednáškami.

„Ide o jednoznačný reputačný prínos pre Slovenskú technickú univerzitu. Je to po prvý raz, keď prišli naraz dvaja laureáti Nobelovej ceny za tú istú oblasť na Slovensko a na jednu univerzitu. Poďakovanie patrí našim chemikom, ktorí už desiatky rokov s profesormi Feringom a Lehnom spolupracujú na spoločných projektoch. Máme sa čím pochváliť a aj dnešná udalosť je jasným odkazom pre všetkých, ktorí nás v hodnoteniach posielajú na úroveň provinčnej školy,“ povedal rektor STU Oliver Moravčík.