R. Mesiar: Dobrý základ z matematiky sa nikde nestratí

Prečítajte si rozhovor s profesorom Radkom Mesiarom zo Stavebnej fakulty. S víťazom súťaže o najlepšiu publikáciu univerzity 2015, tiež Vedcom roka STU 2009.

Jeho tím je jedným zo špičkových vedeckých tímov, vyhodnotených Akreditačnou komisiou.

Profesor Mesiar vedie Katedru matematiky a deskriptívnej geometrie SvF STU.

"Dobrý základ z matematiky sa vám nikde nestratí. A možno tomu ani nemusíme hovoriť dobrý základ z matematiky, ale zdravý sedliacky rozum. Fištron," spomína R. Mesiar v rozhovore na pedagógov zo strednej školy, ktorí ho priviedli k matematike.

Profesor Mesiar sa venuje fuzzy logike, v rozhovore hovorí: "Zaoberám sa modelovaním neurčitosti a aspektmi modelovania. Všetko záleží od pohľadu na vec. Pravdepodobnostné modelovanie je každému známe, ale aj tam si treba uvedomiť, že naučiť sa vzorce a používať softvér neznamená, že rozumiete tomu, čo ste spravili.  Pochopiť pravdepodobnosť, to, čo je reálne za ňou je dosť ťažká vec. Napr. vám niektorý liek zaberie na 99%. Čo to pre vás znamená? V podstate nič, lebo to  jedno percento tvoria nejakí ľudia, ale ktorí konkrétne, to táto informácia nepovie.  Informácia hovorí o nejakých skupinách, je štatistická.  Okrem štatistiky a pravdepodobnosti je základný problém v tom, že sme si zvykli pracovať s množinou a tá nám pre každý prvok jednoznačne stanoví patrí/nepatrí."

Radko Mesiar hovorí aj o tom, kde modelovanie pravdepodobnosti našlo už praktické uplatnenie:" Jednou z prvých aplikácií bol rýchlovlak. A tam išlo o to, aby sa hladko rozbiehal, hladko brzdil, aby stál presne tam, kde má. Neskôr prišli fuzzy pračky, holiace strojčeky, vysávače a atď..."

Prečítajte si celý rozhovor. Obrázok zväčšíte kliknutím naň.

Autorka rozhovoru: Katarína Macková

Foto: Matej Kováč